Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar bo danes na Brdu pri Kranju gostil kolege iz petih držav članic Salzburškega foruma, skupaj s predstavniki Češke, Madžarske, Poljske, Evropske komisije ter agencij Europol in Frontex.
Glavni temi srečanja bosta prihodnost schengenskega območja in boj proti nezakonitim migracijam.
Slovenija kot trenutno predsedujoča Salzburškemu forumu je na dnevni red uvrstila aktualni temi s področja notranjih zadev – to sta prihodnost schengenskega območja, kjer bo govora tudi o pomenu pridružitve Romunije in Bolgarije, in boj proti tihotapljenju migrantov, so sporočili z notranjega ministrstva.
Notranji minister Poklukar je po navedbah ministrstva izrazil zadovoljstvo ob napovedani številčni udeležbi na visoki ravni. “To kaže, da je Slovenija pomembna partnerica v okviru Evropske unije in s svojimi pobudami pomembno sooblikuje evropske politike,” je dejal.
Na dvodnevnem forumu na Brdu pri Kranju bodo sodelovali ministri za notranje zadeve Avstrije, Bolgarije, Hrvaške, Romunije in Slovaške – Gerhard Karner, Kalin Stojanov, Davor Božinović, Catalin Marian Predoiu in Matuš Šutaj Eštok, pa tudi predstavniki ministrstev za notranje zadeve Češke, Madžarske in Poljske, Evropske komisije ter agencij Europol in Frontex.
Ob robu se bo odvilo tudi trilateralno srečanje ministrov za notranje zadeve Slovenije, Avstrije in Hrvaške, Poklukar pa bo opravil tudi več dvostranskih srečanj.
Migracije so se v zadnjem času znašle na vrhu seznama prioritet za evropske države. Članice Salzburškega foruma so, enako kot številne druge države v schengenskem območju, v zadnjih mesecih zaostrile ali ponovno uvedle nadzor na notranjih mejah. Romunija in Bolgarija nista članici schengna, njun vstop zaenkrat blokira Avstrija.
Voditelji več članic foruma, tudi slovenski premier Robert Golob, so ob tem v zadnjih mesecih izrazili željo, da notranji nadzor ne bi postal trajen. Razlog za vse slabše delovanje schengna je zlasti nezmožnost članic EU, da bi dosegle dogovor o skupni migracijski politiki.
Številne evropske države se zavzemajo za učinkovit nadzor na zunanjih mejah EU v sodelovanju z evropsko mejno agencijo Frontex, ter za policijsko sodelovanje z državami v regiji in širše, kar poudarja tudi Poklukar. V zadnjih mesecih je bilo govora tudi o krepitvi nadzora na zahodnobalkanski migracijski poti in usklajevanju vizumske politike držav Zahodnega Balkana z Brusljem.