Visoko/Kranj, 15. aprila – Potem ko je konec marca ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj objavilo povabilo regijam za pripravo dogovorov za razvoj regij, so se župani gorenjskih občin na petkovi seji Sveta gorenjske regije na Visokem dogovorili za časovnico priprave osnutka. Občine se morajo dogovoriti, za katere projekte porabiti 40 milijonov evrov, ki so na voljo, poroča STA.
Projektna področja, ki bodo v prihodnjih letih financirana na podlagi dogovora za razvoj regij, so podjetniški inkubatorji, odvajanje in čiščenje odpadnih voda, oskrba s pitno vodo, zelena infrastruktura, regijski centri mobilnosti in regionalne celostne prometne strategije ter državno kolesarsko omrežje.
Gorenjski župani so na petkovi seji dogovorili aktivnosti ter časovnico priprave in oddaje osnutka dogovora za razvoj gorenjske regije na pristojno ministrstvo, so danes sporočili iz Regionalne razvoje agencije Gorenjske BSC Kranj.
Kot je na četrtkovi novinarski konferenci po seji kranjskega mestnega sveta prejšnji teden pojasnil kranjski župan Matjaž Rakovec, ki je tudi predsedujoči Svetu gorenjske regije, ima Gorenjska z naslova dogovora za razvoj regij na voljo 40 milijonov evrov za sofinanciranje različnih projektov. Sedaj pa se začenjajo pogovori o tem, kako ta sredstva razdeliti med občine oziroma projekte.
Osnovni kriterij bo ta, da so projekti pripravljeni tako, da se bodo lahko začeli hitro izvajati, je povedal Rakovec. “Časa za izvedbo je dejansko še dovolj, vendar pa lahko že priprava dokumentacije včasih traja vrsto let,” je pojasnil. Prepričan je, da pri pripravi dogovora ne bo kakšnih večjih težav. “Konec koncev znamo vsi gorenjski župani stopiti skupaj in videti, kje so največje potrebe,” je ocenil.
Kar se tiče kranjske mestne občine, bi si ta želela v dogovor uvrstiti projekt izgradnje kanalizacije na območju Čirče-Hrastje. Kot je povedal Rakovec, bo to izredno zahteven projekt. Medtem ko sta bila projekta Gorki I in Gorki II izvedena na peščenih zemljiščih, bodo namreč na tem območju verjetno naleteli na skale, kar bo otežilo projekt.
Svet gorenjske regije je na petkovi seji razpravljal tudi o poteku priprave regionalnega prostorskega plana, za namen katerega se ustanavlja delovna skupina, v katero bodo vse gorenjske občine imenovale svoje predstavnike.
Beseda je tekla tudi o skupnemu pristopu k reševanju izzivov oskrbe starejših. V razpravi se je, kot so sporočili iz BSC Kranj, izkazalo, da bo na področju načrtovanja celostne obravnave in skrbi za starejše v regiji potrebno sodelovanje občin, saj obveznost izgradnje in financiranja oskrbnih kapacitet država prelaga na pleča občin. Regija bo zato morala iskati skupne rešitve.
Gorjanski župan Peter Torkar je podal predlog o pripravi skupne strategije, v kateri bodo predstavljeni analiza trenutnega stanja, prihajajoči izzivi in že nakazane morebitne rešitve na regijski ravni. Župani so se strinjali, da bi lahko bila ta strategija dobro izhodišče za načrtovanje skupnih rešitev in ustrezno opozarjanje pristojnih na državni ravni k ukrepanju.
***
Povzeto po STA. Originalna vsebina dostopna na https://www.sta.si/3290030/na-gorenjskem-stekli-pogovori-o-delitvi-40-milijonov-za-razvoj-regije