Poklicali smo na Gimnazijo Franceta Prešerna. Imamo namreč zlate razloge za ta klic. Z mano na telefonski zvezi je Tanja Ahčin, pomočnica ravnateljice.
Čestitamo vam, pa da bodo še bralci vedeli. Gimnazija Franceta Prešerna je šola, na kateri se šolajo obetavni športniki in trije vaši dijaki so pred dnevi na mladinskih olimpijskih igrah, ki še vedno potekajo, osvojili zlato medaljo v tekmi mešanih ekip v smučarskih skokih. To so bili Ajda Košnjek, Urban Šimnic in Enej Faletič.
Vsi trije so vaši dijaki, seveda družbo na tekmovanju jim je delala pa še sotekmovalka Taja Bodlaj, ki pa je sicer iz druge šole, ampak prav tako Gorenjka. Skratka vaši so drugouvrščene Norvežane prehiteli za več kot 70 točk in osvojili zlato medaljo.
Tanja Ahčin (Gimnazija Franceta Prešerna Kranj):
Ja, res je naši dijaki so se res vrhunsko izkazali. Iskrene čestitke tudi preko etra, čeprav smo jim mi čestitke že poslali v Korejo, ponosno objavili ta res rezultat bomo rekli, ki marsikateremu mlademu športniku je v tem obdobju življenjski dosežek. Naj pa povem, da niso samo te trije naši dijaki v Koreji.
V Koreji je izmed 29 športnikov kar 15 GFP-jevcev v različnih športnih panogah. Mi smo vsa imena naših GFP-jevcev javno izpostavili tako na spletni strani, Facebooku in Instagramu. Redno spremljamo dosežke in smo res na njihove uvrstitve ponosni. Seveda pa izstopa zlata ekipna medalja v mešanih skokih, seveda.
Torej na mladinskih olimpijskih igrah, ki trenutno potekajo v Gangwonu v Južni Koreji in bodo potekale še do 1. februarja, Slovenijo zastopa 29 mladih športnikov, od tega jih je kar 15 iz vaše gimnazije. To pomeni, da je polovica naše reprezentance vaših. Kako taki športniki in mladi usklajujejo šolo in pa vrhunski šport, koliko so potem sploh prisotni v
šoli, kako učni proces peljete z njimi?
Ja, učni proces je vsekakor bolj prilagodljiv, fleksibilen, hkrati pa prav tako na gimnazijski ravni. Odpustkov glede znanja vsekakor ne moremo dajati profesorji zato, ker vemo, da vse te dijake na koncu čaka splošna matura in je potrebno, da ustrezna znanja raven tako usvojijo. Moram pa reči, da z veliko volje tako na straneh dijakov kot učiteljskega zbora in z
vso podporo, ki jo seveda izkazujejo dijakom, tudi družine, trenerji. Ena cela zgodba se tukaj plete že mnogo, mnogo let.
Izkušnje, ki smo jih pridobivali že več kot desetletja, pa kažejo na to, da se to res da, da se da uskladiti šolo in šport in nenazadnje lahko rečemo, da ni zastonj, se ne pohvalimo zastonj, da imamo 5 olimpijcev, bomo rekli ne sami iz mladinskih olimpijskih iger, tam jih je še več, če rečemo in ko stopite v našo šolo, imamo 5 olimpijskih stebrov, štirje zimski športniki Vesna Fabjan, Žan Košir, Peter Prevc in Nika Križnar in pa Primož Roglič.
To so vse naši nekdanji dijaki, ki so dokazali, da se da doseči res, res vrhunske rezultate, mogoče kakšen že v času šolanja, mogoče je bilo pa le v času šolanja možna dobra podpora, da je po šolanju, ki so ga vsi uspešno zaključili, tudi kariera še bolj zablestela. Je povedala Tanja Ahčin.
Izpostavili smo tri športnike njihove gimnazije, ki so pred kratkim na mladinskih olimpijskih igrah, ki sicer še potekajo, osvojili zlato medaljo. Gre za eno smučarsko skakalko in 2 smučarska skakalca. Kako potem z njimi komunicirate, če so toliko odsotni od iz
šole, potem kakšno konferenco naredite tudi preko zooma ali pa raznih spletnih orodij?
Seveda. Mi smo že, bomo rekli že mnogo let pred letom 2020, ko smo šli vsi na daljavo, s temi dijaki, z mnogimi dijaki delali na daljavo, seveda, kar nam je pač v določenem obdobju omogočala tehnika, ampak sedaj pa mislim, da ovir ni več z zoomi, razna druga orodja, včasih je to čisto preprosta, prek Instagram kakšna komunikacija, včasih prek šolskega eAsistenta.
Včasih je to privaten, bomo rekli privaten pač šolski mail, velikokrat pa se dogovorimo res za kakšno razlago na daljavo, vsi pa se zavedamo dejansko, da je najbolje biti v živo v stiku, si takrat vzet mogoče kakšna urico več časa in izkoristiti, tako da dijaki pridejo v šolo maksimalno, ko lahko, sicer pa seveda vsa ta orodja, ki jih nekatere predlagajo
dijaki, nekatere pa tudi mi, zato da omogočamo lahko tako usvajanje snovi kot tudi ocenjevanje.
Nas ne bremeni to, da bi bila kakšna težava pri ocenjevanju na daljavo, jim zaupamo in korektno opravljajo tudi te obveznosti. Na ta način lahko. je zaključila Tanja Ahčin, pomočnica ravnateljice na Gimnaziji France Prešeren.
Verjamem, da je tale vsebina zanimiva, kajti da si sploh znajo predstavljati, kako mladi dijaki, ki so na svojih športnih področjih že tako uspešni, da praktično se udeležujejo mednarodnih tekmovanj, potem opravljajo še šolske obveznosti in kako to gre.
Vsebina povzeta po RADIO KRANJ, 26.01.2024, POD DROBNOGLEDOM, 11:32