Sindikat FIDES je v torek, 26. marca, na stoti dan od napovedi zdravniške stavke, organiziral izredno letno konferenco, ki je potekala pod geslom »SOS za javno zdravstvo: strokovno, odgovorno, solidarno«.
Na konferenco so poleg članov in članic sindikata, povabili tudi oba nekdanja predsednika sindikata, predstavnike vseh zdravniških organizacij ter predsednika sindikata Praktik.um in predstavnika Mladih zdravnikov Slovenije.
Vsi prisotni so zopet izrazili podporo aktivnostim sindikata FIDES, s katerimi želijo zagotoviti stabilno javno zdravstvo.
Fotografije iz dogodka si lahko ogledate tukaj: https://we.tl/t-l3mlHhfLqX
Video posnetke iz dogodka najdete tukaj: https://we.tl/t-9bWLiC2CLe
Dodatno pošiljamo še izjave nekdanjega predsednika sindikata FIDES, Konrada Kuštrina, predsednika sindikata Praktik.um, Igorja Muževiča in predstavnika Mladih zdravnikov Slovenije, Jana Jamška: https://we.tl/t-MVLr92OQKe
Celotno sporočilo za javnost
Ljubljana, 27. marec 2024 – Sindikat FIDES je v torek, 26. marca, na stoti dan od napovedi zdravniške stavke, organiziral izredno letno konferenco, ki je potekala pod geslom »SOS za javno zdravstvo: strokovno, odgovorno, solidarno«. Na konferenco so poleg članov in članic sindikata, povabili tudi oba nekdanja predsednika sindikata, predstavnike vseh zdravniških organizacij ter predsednika sindikata Praktik.um in predstavnika Mladih zdravnikov Slovenije. Vsi prisotni so zopet izrazili podporo aktivnostim sindikata FIDES, s katerimi želijo zagotoviti stabilno javno zdravstvo.
Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik sindikata FIDES, Damjan Polh, so se za izredno letno konferenco odločili zaradi simbolične obeležitve stotega dneva, odkar je FIDES vlado opozoril na hude težave v javnem zdravstvu, vlada pa je to opozorilo ignorirala. »Namesto da bi ministrstvo za zdravje, v okviru vlade, začelo reševati probleme, ki so se nakopičili v zdravstvu in namesto, da bi začeli izpoljnevati obljube, ki so nam jih dali pred dvema letoma, smo priča nenehnim pravnim in verbalnim pritiskom, tako na zdravništvo, kot na aktivnosti, ki so bile usmerjene na to, da nas še dodatno obremenijo in nas onemogočijo v naših aktivnostih. To pravno barbarstvo se je izkazalo v mnogih aktih, ki so jih do sedaj na vladi proizvedli. Trenutno nam grozi novela o zdravniški službi, ki bo pravno-formalno izničila stavko in stavka ne bo imela več efekta,« je povedal Polh.
Mateja Grat, članica delovnega predsedstva izredne letne konference je še poudarila, da zdravništvo pričakuje javno opravičilo odločevalcev in vlade za »blatenje in diskreditacije zdravništva, ki ni krivo za nastalo situacijo in nima moči, da bi to spremenilo. Zdravniki so tisti, ki skrbno obravnavajo in zdravijo bolnike ter poskušajo to opraviti v varnem delovnem okolju. Odločevalci pa nam tega ne omogočajo. Zdravnik je visoko etično zavezan svojemu pacientu, vlada pa je etično zavezana, da vzdržuje vzdržen javni sistem in pripravi ustrezno delovno okolje zdravništvu. Zato javno pozivamo vlado, da opravi svoje delo v doglednem oziroma zelo hitrem času. Kljub opozorilom, javni zdravstveni sistem razpada pred našimi očmi in mi nimamo več moči, da ta propad zaustavimo. Na problem smo opozorili, odločevalci pa gledajo stran in ne rešujejo težav, nam zdravnikom pa nalagajo še dodatno breme.«
To želi sindikat FIDES urediti z implementacijo že veljavnih standardov in normativov iz modre knjige, ki predstavljajo temelj za varno in kakovostno oskrbo bolnikov. Zato FIDES vztraja, da moramo zasledovati kakovost v zdravstvu, ne pa izključno število storitev. Vezano na standarde je zato potrebno sprejeti pravno podlago, ki bo omogočila variabilno nagrajevanje iz naslova kvalitete in/ali kvantitete opravljenega dela le-teh.
Na izredni letni konferenci so se zbrani strinjali, da sindikat ne bije več stavkovnega boja, ampak se borijo za demokracijo, demokratična načela in za etičnost ter moralnost vseh udeležencev. Breme tega pa nosi trenutna vlada, ki ne želi uresničiti že podpisanih sporazumov, v katerih jasno piše, da zdravniki niso krivi za trenutno stanje v zdravstvu, da vlada obsoja vse verbalne in ostale pritiske na zdravništvo in da se zavezuje, da bo povezala vse zdravniške organizacije pri pripravi reform za to, da bo slovensko javno zdravstvo imelo boljšo prihodnost.
Na konferenci je 52 delegatov in delegatk soglasno sprejelo štiri sklepe:
Sklep 1:
1.1 Izredna letna konferenca izraža zaskrbljenost nad nezakonitimi in neustavnimi potezami Vlade RS glede omejevanja ustavno zagotovljene pravice do stavke ter izpostavlja, da takšno ravnanje Vlade RS stavke ne bo prekinilo.
1.2 Spremljamo 100 dni vladnega iskanja rešitev, kako onesposobiti stavkajoče zdravnice in zdravnike, zobozdravnice in zobozdravnike, namesto iskanja rešitve stavkovnih zahtev ter s tem realizacije z vlado sklenjenih dogovorov.
1.3 Člani in članice sindikata FIDES zato pooblaščamo vodstvo sindikata in glavni stavkovni odbor, da uporabi vse razpoložljive pravne aktivnosti in ukrepe z namenom zavarovanja interesov in položaja stavkajočih zdaj in pri vseh bodočih stavkovnih aktivnostih.
1.4 Kratenje ustavno zagotovljenih pravic zdravnicam in zdravnikom, zobozdravnicam in zobozdravnikom je potrebno internacionalizirati ter o ravnanju Vlade RS seznaniti evropske inštitucije.
Sklep 2:
Sindikat FIDES je k mediaciji z Vlado Republike Slovenije pristopil z resnimi in iskrenimi nameni rešitve stavkovnih zahtev, ki bi zagotovile izpolnitev zasledovanih ciljev, kot izhajajo iz podpisanih sporazumov z Vlado RS, in sicer iz Sporazuma o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti (Uradni list RS, št. 137/22) in Sporazuma o rešitvi stavkovnih zahtev (Uradni list RS, št. 14/23), vse s ciljem uveljavitve plačnega sistema za zdravstvo, ki bo naslovil specifike dejavnosti (vsebine), s poudarkom na fleksibilizaciji in konkurenčnosti pogojev dela zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu.
Sklep 3:
3.1 Izredna letna konferenca zahteva vzpostavitev takih delovnih pogojev, ki bodo zagotavljali strokovno in varno obravnavo pacientov.
3.2 Letna konferenca predlaga vsem zdravnikom/zobozdravnikom, da se odločijo delati po evropski Direktivi o delovnem času in uveljavijo pravico do dela po standardih in normativih, zapisanih v Modri knjigi standardov in normativov zdravnikov in zobozdravnikov.
3.3 Letna konferenca pooblašča vodstvo sindikata in glavni stavkovni odbor da naredita vse, vključno z uporabo vseh pravnih sredstev v zaščito članov, ki bi jim bilo uveljavljanje teh pravic kakorkoli onemogočeno oz. bi bili iz tega naslova oškodovani.
3.4 Od vlade zahtevamo sprejem pravnih podlag, ki bodo omogočile variabilno nagrajevanje iz naslova kvalitete in/ali kvantitete opravljenega dela za zdravnike/zobozdravnike, ki presegajo standarde in normative iz Modre knjige standardov in normativov zdravnikov in zobozdravnikov, kot to predpisuje 10.a člen KPZZ.
Sklep 4:
Izredna letna konferenca obžaluje, da se Vlada RS oziroma njeni posamezni predstavniki v medijskih nastopih ne vzdržijo izjav, s katerimi se blati tako Sindikat FIDES kot tudi stavkajoče zdravnike in zobozdravnike ter takšna ravnanja izrecno obsoja.
Sindikat FIDES tako zahteva javno opravičilo Vlade Republike Slovenije, ker le-ta krši prvo točko 2. člena Sporazuma o rešitvi stavkovnih zahtev, v kateri je jasno zapisano, da »Vlada izjavlja, da za nevzdržne razmere javnem zdravstvenem sistemu niso odgovorni zdravniki; obsoja kakršnokoli obliko nasilja nad zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci; se zavezuje, da bo priznala in vključila zdravnike in zobozdravnike, nosilce zdravstvene dejavnosti, prek predstavnikov zdravniških organizacij, vključno FIDES, kot enakopravne partnerje pri reformi in oblikovanju dostopnega in kvalitetnega javnega zdravstvenega sistema.«
Prav tako zahteva, da se v bodoče Vlada RS in njeni predstavniki takšnih ravnanj ter izjav za medije, s katerimi se krši zgoraj dosežen dogovor, vzdrži.