Mestna občina Kranj je v sodelovanju s krajevnimi skupnostmi pripravila drugi Dan krajevnih skupnosti MOK 2024.
Na Glavnem trgu pri vodnjaku v starem mestnem jedru se je s kulturnim programom, kulinariko in številnimi drugimi aktivnostmi predstavilo trinajst krajevnih skupnosti. Ker večina krajevnih skupnosti letos praznuje 60. obletnico ustanovitve, je Mestna občina Kranj ob tej priložnosti pripravila razstavo Kranj – nekoč in danes.
Na letošnjem Dnevu krajevnih skupnosti se je predstavilo 13 od skupno 26 krajevnih skupnosti Mestne občine Kranj (MOK). Obiskovalci so se družili pri stojnicah krajevnih skupnosti (KS) Besnica, Bitnje, Britof, Golnik, Goriče, Hrastje, Huje, Kokrica, Mavčiče, Planina, Primskovo, Stražišče in Žabnica.
S stojnice KS Besnica je dišalo po pečenem kostanju, palačinkah in besniški zaseki, pripravili so tudi delavnico izdelovanja klobukov iz kostanjevih listov. KS Kokrica je obiskovalce razvajala s svežimi flancati in otroškim programom, ki so ga popestrile mamutove igre, iz KS Britof pa so pripravili toplo malico s sestavinami z lokalnih kmetij, otroci pa so se lahko preizkusili v metu balinčka v vedro. Krajevni skupnosti Mavčiče in Planina sta kuhali ričet, iz KS Žabnica pa so predstavili medlo, staro kmečko jed s Sorškega polja. KS Golnik je pripravili predstavitev kolesarskih in pešpoti v svoji okolici, obiskovalci pa so se lahko preizkusili v igrah stolica in štrbunk.
KS Bitnje je predstavila lokalno glasilo Informator in knjižico Lončkarji, kjer je opisana zgodovina Bitenj, iz KS Stražišče pa so se z bulami in klekeljni pestremu dogajanju na Glavnem trgu pridružile stražiške čipkarice. Predstavniki iz KS Hrastje so utrip v svoji krajevnih skupnosti predstavili ob domačem pecivu, iz KS Goriče so se na dogodek pripeljali kar s Tomosovimi motorji in predstavili delovanje motorističnega društva. KS Huje je v svojo predstavitev vključila Medgeneracijsko društvo Z roko v roki in Medgeneracijsko društvo gluhih in naglušnih Auris Kranj, s KS Primskovo pa so se dogajanju pridružili s Koronarnega društva Gorenjske.
Druženje na Glavnem trgu so popestrili še nastopi Akademske folklorne skupine Ozara s Primskovega, Folklorne skupine KD Brdo s Huj in Folklorne skupine TD Kokrica s harmonikaši.
Večina krajevnih skupnosti MOK v letu 2024 praznuje 60. obletnico svoje ustanovitve. Na MOK so ob tej priložnosti v sodelovanju z Gorenjskim muzejem, krajevnimi skupnostmi in s pomočjo številnih občanov pripravili razstavo Kranj – nekoč in danes. Poustvarili so prizore iz starih fotografij in razglednic ter z novimi fotografijami pokazali, kako so se območja, naselja in ulice v krajevnih skupnostih spremenila, razširila in modernizirala.
Razstavo Kranj – nekoč so danes na Glavnem trgu na ogled postavili prvič. Do vključno srede, 23. oktobra 2024, bo nato razstavljena v Galeriji Mestne občine Kranj (Slovenski trg 1, 4000 Kranj). V MOK še sporočajo, da bo razstava od novembra 2024 na ogled tudi v krajevnih skupnosti, zavodih in šolah.
»Pomen in vloga krajevnih skupnosti se je skozi zgodovino zelo zanimivo spreminjala. Močno se je spreminjal tudi obseg in število krajevnih skupnosti na območju Kranja. 60. obletnica ustanovitve, ki jo letos praznuje kar 22 od 26 krajevnih skupnosti v MOK, je povod za pripravo razstave Kranj – nekoč in danes. Gre za neke vrste počastitev dela vseh, ki so skozi desetletja s svojim delovanjem soustvarjali krajevne skupnosti v Kranju,« je ob odprtju razstave povedala podžupanja MOK Manja Zorko.
V času dogodka, ki je potekal med 9. in 12. uro, so občanke in občani (stalno prebivališče v MOK in so starejši od 16 let) lahko izkoristili priložnost za glasovanje za predloge projektov v okviru participativnega proračuna za leti 2025 in 2026. Glasovanje sicer poteka do vključno 6. oktobra 2024.
Dogajanje v mestnem središču je v sklopu Evropskega tedna mobilnosti popestrila še lutkovna predstava za otroke Bici-Kleta, ki jo ob 10. uri gostil atrij Kovačnice.
»Verjamem, da smo ob današnjem dogodku začutili utrip naših krajevnih skupnosti. Hvaležen sem vsem – predsednikom in članom svetov krajevnih skupnosti, prostovoljcem in sodelavcem, ki so poskrbeli za pester in zanimiv program. V Mestni občini Kranj imamo 26 krajevnih skupnosti in vsaka je za delovanje občine neprecenljiva. Dejstvo je, da karkoli se zgodi v Mestni občini Kranj, se zgodi v eni od njih. Krajevne skupnosti so pravzaprav ožilje občine, po kateri se pretakajo ideje in projekti. Ne gre le za sodelovanje v določeni krajevni skupnosti. Gre za povezovanje med njimi, gre za povezovanje z mestno upravo, z mestnim svetom, z organi in javnimi zavodi občine. Res smo neločljivo povezani, kar smo dokazali tudi danes,« je ob zaključku dogodka povedal župan MOK Matjaž Rakovec.
***
Povzeto po Kranj.si