Na območju med mestnim središčem in Planino, znanem kot “Koreja”, bo kmalu zrasla nova stanovanjska soseska Ob Savi.
Stanovanjski sklad Republike Slovenije je danes vložil vlogo za integralno gradbeno dovoljenje. Občina medtem gradi nov most in prenavlja infrastrukturo, kar pomeni celovito preobrazbo nekoč zanemarjenega območja.
Stanovanjski sklad RS je na Ministrstvo za naravne vire in prostor oddal vlogo za integralno gradbeno dovoljenje za novo sosesko Ob Savi v Kranju.
Gre za enega večjih stanovanjskih projektov v državni režiji, ki bo mestu prinesel kar 269 novih stanovanj, od tega 22 oskrbovanih. Gradbeno dovoljenje pričakujejo še letos, prva faza gradnje pa bi lahko bila zaključena do leta 2028, druga leto kasneje.
Soseska bo sestavljena iz nizkih blokov s tremi ali štirimi nadstropji. Poseben poudarek je na urbanistični zasnovi, ki odpira prostor proti reki Savi.
Stanovanja, velika od 35 do 75 kvadratnih metrov, bodo umeščena v objekte nepravilnih tlorisnih oblik, kar naj bi omogočilo razgibane tlorise posameznih enot.
Največ bo dvoinpolsobnih stanovanj – teh bo kar 97. Zraven bo zgrajena tudi podzemna garaža s skoraj 400 parkirnimi mesti, delno tudi na njeni strehi.
Zasadili bodo visokorasla drevesa, zeleni pasovi pa bodo nudili več zasebnosti in estetsko podobo nove soseske. Investicija je ocenjena na 60 milijonov evrov.
Vzporedno obsežni občinski projekti
S projektom Stanovanjskega sklada je usklajena tudi večja občinska infrastrukturna prenova. Mestna občina Kranj je že jeseni 2024 začela obsežno prenovo Savske ceste ter rekonstrukcijo starega mostu pri Planiki.
Novi most, vreden 2,7 milijona evrov, bo omogočal dvosmerni promet in bo po napovedih zgrajen že letos. Jeseni sledi rušitev dotrajanega, že zaprtega mostu.
Celoten projekt rekonstrukcije znaša devet milijonov evrov, občina pa upa na sofinanciranje iz državnih in evropskih virov. Poleg prometne povezave bo nova infrastruktura vključevala še pločnike, kolesarske poti, avtobusna postajališča, novo kanalizacijsko črpališče, javno razsvetljavo, podporne zidove in urbano opremo.
Koreja – zakaj se tako imenuje ta del Kranja?
Območje, kjer bo stala nova soseska, je med domačini že desetletja znano kot Koreja. To nenavadno ime izvira iz povojnega obdobja, natančneje iz 50. let prejšnjega stoletja, ko so tam zgradili barake za delavce tekstilne tovarne Planika.
Te enostavne, začasne bivalne enote naj bi zaradi slabih bivanjskih razmer spominjale na taborišča iz Korejske vojne (1950–1953), kar je privedlo do poimenovanja Koreja – kot vzporednica vojni razdejani državi daleč na vzhodu.
Z leti je ime ostalo, četudi so barake že zdavnaj porušili, območje pa je dolgo časa ostajalo degradirano in neurejeno. Danes pa prav to območje postaja središče novega razvoja v mestu.
S projektom Ob Savi bo torej nekdanja Koreja dobila novo podobo – od simbolnega povojnega območja improviziranega bivanja do sodobne stanovanjske soseske s premišljeno urbanistično zasnovo in podporno infrastrukturo.
Kranj s tem ne pridobiva le novih stanovanj, temveč tudi pomemben korak k revitalizaciji in urbani prenovi svojega obrobja.