Mestna občina Kranj toži lastnika propadajočega Majdičevega mlina za odstranitev škodne nevarnosti. Na občini so prepričani, da leta 2022 pogorela stavba ogroža okolico, zato lastnika že dlje časa pozivajo k ukrepanju.
Lani so vložili tudi tožbo, v zvezi s katero je danes na kranjskem okrožnem sodišču potekal informativni narok za mediacijo.
Narok je bil za javnost zaprt, udeležila sta se ga le pooblaščenca tožeče in tožene stranke. Po naroku je bilo jasno, da mediacije ne bo. Tožena stranka, to je podjetje Savski biser, tožbo Mestne občine Kranj v celoti zavrača. Obravnava tožbe bo s poravnalnim oziroma pripravljalnim narokom predvidoma stekla jeseni, je pojasnila sodnica Mateja Špes.
Kot so za STA pojasnili na Mestni občini Kranj, so tožbo zoper družbo Savski biser – storitve in gradnje, ki je lastnica Majdičevega mlina, vložili aprila lani in sicer zaradi odstranitve škodne nevarnosti. Odškodninski zahtevek je ovrednoten na 65.000 evrov, kolikor znaša zelo groba ocena odstranitve objekta. Če bi občina uspela s tožbo, bi moral lastnik objekt porušiti oziroma sanirati.
Na roko lastniku gre ugotovitev gradbene inšpekcije. Ta je maja lani v inšpekcijskem nadzoru sicer ugotovila, da je objekt nevaren, zato je lastniku odredila izvedbo gradbenih posegov, s katerimi bo preprečil, da bi objekt ogrožal javne površine in predstavljal nevarnost za ljudi. Lastnik je izvedel nekatere ukrepe in inšpekcija je pri kontrolnem pregledu ugotovila, da objekt po gradbenem zakonu ne predstavlja več nevarnosti.
Drugačnega mnenja so v mestni upravi, od koder so lastnika nepremičnine že večkrat pozvali, naj stavbo sanira ali poruši. Vendar so, kot so poudarili na občini, od lastnika vedno dobili odgovore, da nima finančnih zmožnosti, zato tega ne bo storil.
Posebej so na lastnika apelirali februarja lani, ko se je del stavbe porušil in poškodoval streho ter strešno okno na sosednji stavbi, ki se dotika pogorelega objekta. Posredovati so morali gasilci, ki so z dela razpadajoče stavbe odstranili zidake, ki so najbolj ogrožali sosednjo stavbo, del strehe in poškodovano strešno okno pa so prekrili s folijo.
Kot so tedaj poudarili v Gasilsko-reševalni službi Kranj, so ukrepi začasni in ne preprečujejo nadaljnjega razpadanja stavbe. Ogled kraja je opravila tudi medobčinska inšpekcija skupne občinske uprave občin Gorenjske in ugotovila, da so ostanki stavbe v zelo slabem stanju, da se lahko porušijo in da opeka ter drug material pada na občinsko cesto. Zaradi nevarnosti za mimoidoče je Komunala Kranj odsek ceste od vznožja Jelenovega klanca do konca Majdičevega mlina začasno zaprla.
Lastnik je po odločbi gradbene inšpekcije izvedel nujne ukrepe za zaščito objekta z zazidavo okenskih odprtih na čelni strani. Pot mimo objekta je znova mogoča, vendar občani v varnost objekta še vedno dvomijo. Na tleh se namreč vidi, da se zidovi stavbe krušijo.
“Glede na to, da bi zrušitev stavbe potencialno lahko ogrozila življenje ljudi, na katere bi se stavba lahko porušila ali povzročila večjo materialno škodo, je občina ukrepala tudi tako, da je zoper lastnico nepremičnine vložila tožbo,” so pojasnili na občini.
Stavba je bila dolga leta zapuščena in je propadala, septembra 2022 pa je pogorela, tako da so od nje ostale le zunanje stene. V požaru so bile v celoti uničene strešna in medetažne konstrukcije. V notranjosti objekta so ostali le zogleneli in porušeni elementi nosilnih okvirjev in ostanki jeklene opreme ter jeklenih strešnih elementov.
Majdičev mlin je sicer zgodovinsko pomemben objekt. Delovati je začel v drugi polovici 19. stoletja in je bil prvo večje podjetje v Kranju. Kot je zapisano v registru kulturne dediščine, je bil tipičen industrijski obrat, do opustitve leta 1922 pa je bil enajstkrat predelan. Kranjska podjetja so objekt pozneje uporabljala za skladišče, nato pa je bil več desetletij zapuščen. V tem času je zamenjal tudi več lastnikov, ki so imeli z nepremičnino različne načrte.
***
Povzeto po sta.si