Predstavniki Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja Kranj so obiskali dolgoletne prijatelje, Združenje prostovoljnih krvodajalcev iz Doberdoba, občine na zahodnem robu Krasa v Italiji. Obisk je bil del tradicionalnega sodelovanja, ki traja že 37 let in temelji na listini o pobratenju, podpisani leta 1988.
Srečanje je potekalo v znamenju izmenjave izkušenj in dobrih praks na področju krvodajalstva. Kranjski predstavniki so se seznanili z aktualnimi aktivnostmi doberdobskih kolegov, kjer trenutno deluje približno 140 rednih krvodajalcev. Delegacijo iz Slovenije je sprejel tudi župan Doberdoba, Peter Ferfoglia.
»Naša povezanost s krvodajalskim združenjem iz Doberdoba je dragocen primer mednarodnega sodelovanja in čezmejne solidarnosti,« je poudaril Franci Strniša, predsednik Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja Kranj.
V preteklih letih sta združenji večkrat organizirali dogodke, na katerih so povezovali tudi mlade krvodajalce – učence Osnovne šole Stražišče iz Kranja in Slovenske dopolnilne šole iz Doberdoba. Sodelovali so tudi z enotami civilne zaščite obeh občin, kar še dodatno krepi vezi in pripravljenost na skupno ukrepanje v kriznih razmerah.
Doberdob (italijansko Doberdò del Lago) je občina z nekaj več kot 1.300 prebivalci in hkrati največje slovensko naselje na Doberdobski planoti. Kljub svoji majhnosti igra pomembno vlogo pri ohranjanju slovenskega jezika, kulture in prostovoljstva v zamejstvu.
Na fotografiji zgoraj: predsednik Združenja prostovoljnih krvodajalcev Doberdob Aldo Jarc in predsednik Rdečega križa Kranj Franci Strniša.
Foto: Marjan Potrata.