Ob epidemiji zaprtje javnega življenja
V Sloveniji so prvi primer okužbe z novim koronavirusom potrdili 4. marca 2020. Epidemijo covida-19 pa so v Sloveniji razglasili 12. marca 2020, ob tem pa so aktivirali tudi državni načrt za ukrepanje ob pojavu epidemije.
Še isti dan so zaprli državno mejo z Italijo, kjer so bile razmere zaradi izbruha koronavirusa najhujše. Po odločitvi odhajajoče vlade Marjana Šarca so se teden zatem zaprle osnovne šole, srednje šole in fakultete, ob tem pa so odpovedali vse nenujne storitve v zdravstvu.
V dneh za tem je zaradi epidemije ugasnilo javno življenje. S tem so pristojni – vodenje države je že prevzela vlada Janeza Janše – želeli čim bolj zmanjšati stike med ljudmi ter s tem preprečiti nadaljnje širjenje novega koronavirusa.
Ob strogih ukrepih in tudi zaradi strahu ob novem, nepoznanem virusu, je Slovenija prvi epidemični val prestala razmeroma uspešno. Tako je prva razglasitev epidemije trajala 80 dni, do 31. maja.
Po prvem sledili še štirje epidemični valovi
Jesen in zimo 2020 ter začetek leta 2021 je zaznamoval drugi epidemični val. 4. novembra 2020 je število hospitaliziranih covidnih bolnikov prvič preseglo 1000, 7. decembra pa je umrlo največ covidnih bolnikov v enem dnevu, kar 66. Konec leta 2020 se je začelo množično cepljenje proti covidu-19, saj je v državo prispelo prvih 9750 odmerkov cepiva.
S tretjim valom epidemije covida-19 se je Slovenija spopadla spomladi 2021. Obdobje druge razglasitve epidemije se je po skoraj osmih mesecih in dveh epidemičnih valovih končalo 15. junija 2021, ko je covid-19 prebolelo več kot 256.000 ljudi.
V drugi polovici leta 2021 smo v Sloveniji beležili četrti val epidemije. 23. novembra je bilo v bolnišnicah hospitaliziranih največ covidnih bolnikov po drugem valu, in sicer 1168.
Konec leta 2021 in začetek leta 2022 je Slovenijo zajel še peti val epidemije covida-19. 25. januarja 2022 je bil dosežen rekord dnevno potrjenih okužb pri 17.494 primerih.
Od začetka epidemije covida-19 v letu 2020 do danes so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) potrdili več kot 1,3 milijona primerov okužb s koronavirusom. Leta 2020 so zabeležili 124.034 primerov okužb, leta 2021 pa 341.757. Največ okužb v obdobju enega leta so potrdili leta 2022, in sicer 842.496. Leta 2023 potrdili 46.825 primerov okužb. Lani so zabeležili 6858 primerov, letos pa smo po ponedeljkovih podatkih NIJZ pri 592.
Ob okužbi s koronavirusom danes manj zapletov
Število okužb s koronavirusom je danes bistveno manjše. Po podatkih NIJZ o okužbah dihal v Sloveniji je delež primerov koronavirusa v testiranih vzorcih v drugi polovici februarja znašal približno 2,5 odstotka. To je približno desetkrat manj od števila vzorcev, v katerih so odkrili viruse gripe, je za STA pojasnila epidemiologinja z NIJZ Nadja Šinkovec Zorko.
Od gripe se covid-19 razlikuje po tem, da se ne pojavlja povsem sezonsko. Če sezona gripe traja od jeseni do zgodnje spomladi, se primeri covida-19 pojavljajo skozi vse leto. Sicer pa tudi pri koronavirusu največ primerov okužb zabeležijo v jesensko-zimskem času.
Podobno kot pri gripi tudi pri covidu-19 ne gre le za prehladno bolezen, pač pa za okužbo zgornjih in spodnjih dihal. Bolezen lahko prizadene tudi druge organe, po drugi strani pa ga nekateri prebolijo brez simptomov, v blagi obliki.
Več težjih oblik in zapletov so povzročale prve koronavirusne različice. Zadnje različice pa jih večinoma povzročajo manj. Domala vsi ljudje so covid-19 bodisi preboleli bodisi bili proti njemu cepljeni in so razvili osnovno imunsko zaščito. Ker pa zaščita tako po cepljenju kot po preboleli bolezni upada, se je mogoče okužiti ponovno.
Ogroženim skupinam na NIJZ še vedno priporočajo cepljenje. Med njimi je Šinkovec Zorko naštela oskrbovance domov za starejše in drugih socialnovarstvenih zavodov, osebe, ki so stare 65 let in več, ter posebej ranljive kronične bolnike. Če želijo, pa se lahko cepijo tudi drugi.
Strogih ukrepov iz obdobja epidemije covida-19 danes ni več. Še vedno pa Šinkovec Zorko v jesensko-zimskem obdobju, ko so respiratorne okužbe zelo pogoste, svetuje upoštevanje splošnih ukrepov za preprečevanje okužb dihal.
Ljudem svetuje, naj se čim manj zadržujejo v zaprtih prostorih in vzdržujejo primerno medosebno razdaljo. Pomembno je pogosto umivanje rok z milom in vodo. Svetuje tudi prezračevanje zaprtih prostorov. Posameznik, ki zboli, pa naj ostane doma, in tako prepreči nadaljnje širjenje okužb.
***
Povzeto po sta.si