Vinska šola Belvin ob podpori revije Decanter danes popoldne na Brdu pri Kranju pripravlja 10. mednarodni salon Decanterjevi nagrajenci, na katerem se bo predstavilo 47 vinarjev, večinoma iz Slovenije, Srbije in Hrvaške. Jubilejni dogodek bo posvečen tudi vinskim trendom, razvoju vinarstva in perspektivi vinske panoge v regiji.
Na salonu lahko poznavalci in ljubitelji vin vsako leto spoznajo nagrajena vina in njihove kreatorje, ki so poželi medalje na ocenjevanju Decanter World Wine Awards (DWWA). Ta velja za najpomembnejše, največje in najkredibilnejše vinsko ocenjevanje na svetu. Letos je medalje prejelo kar slovenskih 223 vin, od tega eno platinasto in pet zlatih.
Današnji jubilejni dogodek bo zaznamovala retrospektiva vseh platinastih medalj, ki so jih slovenska vina do sedaj prejela na Decanterjevem ocenjevanju. Od leta 2007 je najvišja priznanja prejelo 40 slovenskih vin, od tega jih bo polovico mogoče na dogodku tudi poskusiti, so sporočili organizatorji.
Na jubilejnem salonu se bo predstavilo največ vinarjev doslej, in sicer 47, večinoma iz Slovenije, Srbije in Hrvaške, pa tudi iz drugih držav, ki jih zastopajo slovenski trgovci. Glede na prijave na Brdu pri Kranju danes pričakujejo 250 vinskih poznavalcev, skozi leta pa se je salona udeležilo že okoli 2200 ljubiteljev vina.
Jubilejni salon bo zaznamovala tudi močna mednarodna udeležba vinskih strokovnjakov. Salon, ki poteka pod pokroviteljstvom revije Decanter, bodo med drugim obiskali predstavniki Decanterjevega ocenjevanja, ki je po številu prejetih vzorcev največje vinsko ocenjevanje na svetu. Organizator salona in direktor vinske šole Belvin Robert Gorjak je pred kratkim prejel častno priznanje Decanterja za 15 let ocenjevanja in za prispevek k razvoju vinske kulture.
Tokratni dogodek prinaša tudi dve strokovni delavnici, ki bosta osvetlili perspektivo vinske panoge v regiji in odgovorili na vprašanja o vinskih trendih ter o razvoju vinarstva kot gospodarske panoge.
Ena delavnica se bo posvetila temu, kam v primerjavi z mednarodno konkurenco sodijo vina z Balkana, s katerimi izzivi se srečujejo, ko želijo osvojiti mednarodne trge, in katere razlike lahko prinesejo na sicer prenatrpan vinski trg. Druga delavnica pa bo posebej posvečena vinom iz Srbije, ki so pot proti svetovnemu vrhu začela nekoliko pozneje kot slovenska in hrvaška vina.
***
Povzeto po STA