9.8 C
Kranj
sobota, 26 aprila, 2025
DomaAktualnoNa Gorenjskem nestrpno čakajo nadaljnje korake pri izbiri lokacije regijske bolnišnice 

Na Gorenjskem nestrpno čakajo nadaljnje korake pri izbiri lokacije regijske bolnišnice 

Potem ko so občine Radovljica, Kranj in Jesenice že julija podale pripombe na presojo umestitve nove gorenjske regijske bolnišnice v prostor, župani še vedno nestrpno čakajo na odločitev države glede lokacije nove regijske bolnišnice.

Jeseniški župan je ta teden z dopisom znova zahteval odgovore, zakaj so bile Jesenice izključene iz analize.

Predstavniki ministrstva za zdravje so županom Kranja, Radovljice in Jesenic rezultate analize primernosti lokacije nove gorenjske regijske bolnišnice predstavili v začetku julija. Ker je analiza pokazala minimalno prednost radovljiške lokacije pred kranjsko ter je jeseniško kot neprimerno izločila, so se nanjo tako v Kranju kot na Jesenicah odločno odzvali.

Mestna občina Kranj je podala vrsto argumentov, ki po njenem mnenju v presoji niso bili ustrezno upoštevani. V odgovor na pripombe Kranja je dodatna pojasnila in argumente na ministrstvo za zdravje poslala tudi radovljiška občina. Jeseniška občina pa od ministrstva zahteva, da se analiza dopolni tako, da se ovrednotijo tudi potencialne lokacije v občini Jesenice.

Na Jesenicah so do konca julija zbirali tudi podpise pod peticijo, da se splošna bolnišnica ohrani na Jesenicah.

Pri tem občina državi ponuja dve možnosti, bodisi širitev bolnišnice na trenutni lokaciji bodisi novogradnjo na občinskih zemljiščih na Plavškem travniku, ki je blizu obstoječe bolnišnice, tako bi se nov objekt lahko navezal na njen kompleks, v katerega so v zadnjih letih vložili veliko sredstev za izgradnjo urgentnega centra, za prenovo določenih enot in za energetsko ter požarno sanacijo osrednje stavbe.

Jeseniški župan Peter Bohinec je izvedeno analizo z naslovom Presoja umestitve gorenjske regijske bolnišnice v prostor – primerjava potencialnih lokacij z urbanističnega in ekonomskega vidika označil za pristransko.

Zato je podal tudi prijavo na protikorupcijsko komisijo. Prepričan je, da je jeseniška lokacija z ekonomskega vidika daleč najbolj finančno smotrna in smiselna, tudi kar se tiče kadrovskih resursov, ki so največji problem v zdravstvu.

Ker že več kot dva meseca čaka odgovore, je Bohinec ta teden na ministrstvo za zdravje znova poslal dopis, s katerim zahteva odgovore glede analize in utemeljitve, zakaj so bile Jesenice iz nje izključene. “Zahtevamo, da se Jesenice enakovredno umesti v analizo. To pomeni, da pričakujemo novo poglobljeno analizo, ki bo imela bolj podrobno predstavljeno tudi ekonomsko upravičenost,” je za STA povedal Bohinec.

Na ministrstvu za zdravje so na novinarsko vprašanje glede nadaljnjih korakov za izbiro lokacije pojasnili, da so vse prejete pripombe, ki so jih na presojo umestitve gorenjske bolnišnice v prostor podali župani relevantnih občin, posredovali skupini, ki jo vodi zunanji izvajalec. Ko bo presoja izvedena, bodo župane s tem seznanili.

Radovljiški župan Ciril Globočnik in kranjski župan Matjaž Rakovec odgovore pričakujeta v kratkem. “Računam, da je sedaj vseeno vidno, da je Kranj mnogo boljša lokacija kot katerakoli druga,” je glede pričakovane odločitve za STA dejal Rakovec.

Globočnik pa je na drugi strani prepričan, da bo Radovljica po strokovni presoji obstala kot najboljša lokacija. “Spremembe v točkovanju o primernosti lokacije ne bo, lahko pa je sprememba politična,” je ocenil.

Ob tem je komentiral tudi peticijo proti gradnji bolnišnice v Radovljici, pod katero so podpise zbirali otroci.

“Podlo je od staršev, da so od vrat do vrat pošiljali otroke in niso imeli toliko poguma, da bi to storili sami. Me pa zanima, kaj je ob sedemletnem naprezanju mene in mojih sodelavcev za projekt regijske bolnišnice v Radovljici namen tega,” je dejal župan in ocenil, da za peticijo stoji nekaj ljudi z Langusove ulice, ki se boji vznemirjenja zaradi nove bolnišnice. Vendar bo ves promet potekal neposredno z avtoceste, zato za prebivalce ne bo nobene motnje, je zagotovil župan.

Peticija na drugi strani navaja, da bodo hrup, sirene in helikopterji Radovljičanom vzeli mir, v katerem bivajo. Za bolnišnico bi pozidali rodovitno zemljo, ki bi lahko služila velikemu številu kmetov, prav tako je to za številne območje rekreacije.

Največji problem pa snovalci peticije vidijo v tem, da v Sloveniji že sedaj primanjkuje bolnišničnega kadra, zato bi v Radovljico prišli delavci iz drugih držav ter hitro spremenili sestavo prebivalstva. Povečala bi se potreba po novih stanovanjih in kapaciteti šole, tako bi se pozidava Radovljice le še nadaljevala, menijo.
***
Povzeto po STA, pripravila Tinkara Zupan.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Najbolj brano