Mestna občina Kranj želi v okviru misije podnebno nevtralnih in pametnih mest k ukrepom za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov pritegniti tudi občane. Na plakatih pred mestno knjižnico so zato na ogled plakati s ključnimi ukrepi. Hkrati je zaživela tudi nova spletna stran, namenjena prav omenjeni misiji.
Kranj je eno od 112 mest, ki jih je Evropska komisija leta 2022 izbrala v misijo podnebno nevtralnih in pametnih mest, katerih cilj je do leta 2030 z različnimi ukrepi občutno znižati izpuste toplogrednih plinov in poiskati dobre prakse tudi za druga mesta v EU.
Podnebni načrt Kranja predvideva ukrepe na področju energetike, prometa, ravnanja z odpadki, grajenega okolja in zelene infrastrukture, vključno z digitalnimi orodji, ki bodo v pomoč pri beleženju in analizi podatkov, ljudem pa bodo olajšala vsakdan, so sporočili z Mestne občine Kranj.
V prihodnjih letih bo občina ambiciozen cilj skušala uresničiti v sodelovanju z državo, z lokalnim gospodarstvom, z javnimi zavodi in drugimi organizacijami ter tudi z občani. “Imamo velike načrte do leta 2030 uresničiti našo misijo in brez občanov tega ne moremo storiti,” je izpostavil kranjski župan Matjaž Rakovec.
Med drugim si želi, da bi k sodelovanju pritegnili lastnike individualnih hiš, ki lahko veliko storijo za zmanjšanje toplogrednih plinov z zamenjavo energentov, toplotno izolacijo hiš in zamenjavo oken. “Pri teh investicijam nameravamo ponuditi občanom posebne ugodnosti. Urediti želimo tudi pisarno za svetovanje občanom, vse v želji, da dosežemo zastavljene cilje in prebivalcem zagotovimo boljše pogoje za življenje,” je izpostavil župan.
Da bi Kranjčane pritegnili k aktivnostim, so pred Mestno knjižnico Kranj postavili na ogled razstavo Kranj v misiji podnebno nevtralna in pametna mesta. Na razstavi predstavljajo, s katerimi ukrepi namerava občina v prihodnjih letih občutno zmanjšati izpuste toplogrednih plinov. Med drugim so v načrtu širitev zelenih in rekreacijskih površin ter izboljšanje javnega prevoza in izkoriščanja obnovljivih virov energije.
Razstava, ki je uvod v letošnji EKO teden, predstavlja tudi ključne poudarke pilotnega projekta Up-Scale, ki s predvidenimi rešitvami na področju trajnostne mobilnosti podpira cilje misije. Osrednji del razstave pa je predstavitev trajnostnih ukrepov in ravnanj, ki jih lahko za dobro okolja in še bolj kakovostnega bivanja v svoje življenje vpeljejo občani sami.
Skupaj z razstavo je zaživela tudi nova občinska spletna stran o misiji, ki konkretneje predstavlja podnebno pogodbo Kranja in podporo partnerjev. Na voljo so tudi informacije, kaj misije EU so, novice in koristne povezave. Vsebino bodo v prihodnje še nadgrajevali in ažurirali, so napovedali na Mestni občini Kranj, kjer so oblikovali tudi poseben logotip Kranj 2030.
***
Povzeto po kranj.si, sta.si