10.3 C
Kranj
petek, 28 marca, 2025
DomaAktualnoPreberite kaj vse so sprejeli na 19. redni seji mestnega sveta

Preberite kaj vse so sprejeli na 19. redni seji mestnega sveta

Na prvi seji v letu 2025 so svetnice in svetniki Mestnega sveta Mestne občine Kranj (MOK) za direktorico Gorenjskega muzeja imenovali Jano Babšek, dosedanjo direktorico Tržiškega muzeja.

Potrdili so nekaj premoženjskih zadev ter sprejeli spremembe odloka o priznanjih MOK, ki po novem predvideva tudi posebno priznanje za prostovoljko oziroma prostovoljca.

Mestni svet je potrdil nespremenjene cene prevozov v mestnem potniškem prometu. Svetnice in svetniki so se seznanili z izvedenimi projekti po posameznih krajevnih skupnostih v okviru participativnega proračuna in 8. člena Odloka o kriterijih in merilih za sofinanciranje krajevnih skupnosti.

Kadrovske zadeve

Nova direktorica Gorenjskega muzeja za mandatno obdobje petih let bo po sklepu Mestnega sveta Mestne občine Kranj Jana Babšek, ki je do sedaj vodila Tržiški muzej. Na razpis, ki je tekel do 9. decembra lani, sta se prijavili dve kandidatki.

Poleg Jane Babšek še dosedanja direktorica Gorenjskega muzeja mag. Marjana Žibert. Obe kandidatki sta izpolnjevali pogoje, zato je razpisna komisija opravila pogovore z obema.

Jana Babšek se je v razpisnem postopku izkazala za najprimernejšo kandidatko. Svet zavoda je obema kandidatkama podal pozitivno mnenje in pri izbiri dal prednost Jani Babšek, strokovni svet zavoda pa je prednost dal Marjani Žibert. Končno odločitev so na predlog župana MOK Matjaža Rakovca sprejeli mestni svetniki in svetnice.

Mestni svet je imenoval še predstavnike v svete treh javnih zavodov. V svetu Osnovne šole Jakoba Aljaža bodo predstavniki MOK Tony del Fabro, Vlasta Sagadin in Majda Vehovec. V svetu Osnovne šole Stražišče bodo Mateja Malić, Jure Šprajc in Andreja Trilar, v svet zavoda Gimnazije Franceta Prešerna pa so mestne svetnice in svetniki imenovali Vesno Kern.

Premoženjske zadeve

Mestne svetnice in svetniki so potrdili brezplačen prenos zemljišča na Zlatem polju (med Bleiweisovo cesto in Gimnazijo Franceta Prešerna) državi, ki bo tam zgradila nov dom upokojencev.

Zemljišče z ustrezno namensko rabo je veliko slabih deset tisoč kvadratnih metrov. Glede na načrte države bo nov dom upokojencev imel 150 postelj, urejen bo tudi center za starejše. Mestna občina Kranj je že lani pridobila pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Mestni svet je sprejel še nekaj manjših premoženjskih zadev in sicer je potrdil menjavo dveh zemljišč za potrebe rekonstrukcije ceste od Hrastij do glavne ceste Šenčur – Kranj, nakup zemljišča za potrebe širitve parkirišča Huje in razdružitev solastnine zemljišča v bližini Gasilsko reševalne službe Kranj.

Priznanje za prostovoljca oziroma prostovoljko

Mestni svet je sprejel spremembe odloka o priznanjih Mestne Občine Kranj. Ta po novem omogoča novo priznanje in sicer za prostovoljca oziroma prostovoljko. S tem bo občina dodatno spodbujala občanke in občane k prostovoljnemu delu.

Cene mestnega prometa

Mestna občina Kranj je konec lanskega leta s koncesionarjem Arrivo sklenila novo petletno pogodbo, zato je bilo potrebno sprejeti tudi nov sklep o določitvi cene prevoznih storitev. Te se ne spreminjajo, saj cena dnevne vozovnice ostaja en evro, mesečne deset in letne 100 evrov. Otroci do šestega leta starosti imajo prevoz brezplačen, otroci od dopolnjenega šestega leta do 15. leta starosti pa imajo 50-odstotni popust.

Posegi v staro mestno jedro

Mestne svetnice in svetniki so se seznanili tudi z obvezno razlago določb Odloka o zazidalnem načrtu revitalizacije starega mestnega jedra Kranja glede dopustnih posegov na tem območju. Ti so dopustni le, če izboljšujejo stanje kulturne dediščine. Glede na vsebino obvezne razlage je ob upoštevanju pogojev Zavoda za varstvo kulturne dediščine dopustna rekonstrukcija stopnišča in podpornega zidu ter minimalni poseg glede info točke ob vstopu v kanjon Kokre pri mostu prek Kokre.

Za več kot milijon naložb v krajevnih skupnostih

V letu 2024 je Mestna občina Kranj že tretje leto zapored z dvema oblikama financiranja – participativnim proračunom in financiranjem po 8. členu Odloka o kriterijih in merilih za financiranje krajevnih skupnosti – v krajevnih skupnostih izvedla številne projekte. V sklopu participativnega proračuna je bilo izvedenih 33 projektov v vrednosti skoraj 505 tisoč evrov, prek financiranja po 8. členu pa je bilo uresničenih 44 projektov v vrednosti skoraj 573 tisoč evrov.

Projekte v svoji krajevni skupnosti v sklopu participativnega proračuna predlagajo in izglasujejo občanke in občani, projekte za izvedbo prek 8. člena pa predlaga svet krajevne skupnosti.

Med izvedenimi projekti so med drugim preplastitve odsekov cest in pločnikov, ureditev igrišč, športnih parkov, sprehajalnih poti, namestitev klopi ob sprehajalnih poteh, postavitev miz za namizni tenis, zamenjava avtobusnih nadstrešnic, nakupi in namestitve defibratorjev, obnove gasilskih domov, inštalacij in opreme v domovih krajevnih skupnosti … V primerjavi s preteklimi leti je bila v letu 2024 realizacija najvišja, izvedeni projekti pa so postali vsebinsko zahtevnejši in finančno obsežnejši, kot so bili v preteklih dveh letih.
***
Povzeto po Kranj.si

 

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Najbolj brano