1.4 C
Kranj
četrtek, 12 decembra, 2024
spot_img
DomaAktualnoRazstava Zgodbe na dosegu rok v Galeriji MOK

Razstava Zgodbe na dosegu rok v Galeriji MOK

Projekt Zgodbe na dosegu rok je namenjen motivaciji ponovnega ustvarjanja. Nastale so v sodelovanju šestih kreativcev, Kranjčanov.

Anže Jereb, idejni in organizacijski vodja projekta, je Alena Stanojevića, ustvarjalca, ki je zaradi multiple skleroze na invalidskem vozičku več kot desetletje, s svojo zamislijo navdušil za ponovno ustvarjanje.

V glinene ploščice, ki jih je v okolici Kranja nabral in pripravil David Almajer, lastnik keramične delavnice v središču Kranja, je ob pomoči osebnega spremljevalca na različnih lokacijah odtisnil detajle Kranja.

Odtise ograje Delavskega mostu, vrat Kovačnice, Mitnice in občinske stavbe, stebrov pri Prešernovem gledališču, zidu Prešernovega gaja ter makete Kranja, ki stoji na Slovenskem trgu, je nato David Almajer zapekel v keramiko in izdelal edinstvene izdelke.

Andraž Muljavec, fotograf na vozičku, je celoten proces dela – od jemanja odtisov do izdelave skodelic, vrčev, vaz in krožnikov, ki so del razstave – tudi dokumentiral.

Lučka Lučovnik, prevajalka in pisateljica, pa je projekt zaokrožila s serijo kratkih besedil, ki so povezane z lokacijami, kjer so nastali Alenovi odtisi v glino. Vsak izdelek ima svojo zgodbo, ki so jih zbrali na Facebook profilu Zgodbe na dosegu rok.

»Kreativnost pomaga človeku prebroditi različne težave v življenju. Ko ustvarjamo nam je lažje, ker svojo bolečino in energijo prenesemo na izdelke,« je na odprtju razstave povedal kreativni vodja Anže Jereb in dodal, da je njegov najljubši izdelek Ducat Prešernov in še nekaj na vazi, kjer je vročina v glino in odtis obraza našega največjega pesnika zarisala različne emocije, kar lahko metaforično kaže tudi na široko paleto čustev ob ustvarjanju.

»Zares ponosen sem na projekt in na izdelke, ki smo jih ustvarili,« je povedal Alen Stanojević in dodal, da je s projektom doživel neke vrste preporod, saj da mu je glina, zanj povsem nov medij, dala nov zagon za ustvarjanje.

V Mestni občini Kranj (MOK) tovrstne projekte pozdravljajo in prek različnih aktivnosti za izboljšanje kakovosti življenja ljudi z različnimi zmožnostmi podpirajo zgodbe o povezovanju, vključevanju, dostopnosti in podpori.

Mestni svet MOK je na letošnji junijski seji sprejel Strateški načrt dostopnosti Mestne občine Kranj. Dokument določa ključne korake na zunanjih javnih površinah, za izboljšanje dostopnosti javnih površin in objektov za osebe z različnimi oviranostmi. Namen načrta je, da se kriteriji za izboljšanje dostopnosti upoštevajo že v fazi projektiranja pri bodisi gradnji novih bodisi obnovi že obstoječih objektov in javnih površin, da se zagotoviti strokovni nadzor nad izvedbo ter se morebitne ovire ažurno in v obsegu zmožnosti odpravljajo prek pristojnih služb za vzdrževanje, redarstvo in inšpekcijski nadzor.
***
Povzeto po kranj.si

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Najbolj brano