Gorenjski muzej je včeraj na gradu Khislstein v Kranju odprl razstavo Svetinje in črepinje, ki je posvečena arheološkim najdbam s Tomšičeve ulice v Kranju. Arheološka razstava bo na ogled do pomladi 2026.
V starem mestnem jedru Kranja so zadnja desetletja ob infrastrukturnih in drugih obnovah v pristojnosti Mestne občine Kranj in v nekaterih zasebnih hišah potekale številne arheološke raziskave preteklih naselbinskih ostalin, so sporočili iz
Gorenjskega muzeja.
Na razstavi želijo predstaviti odkrito materialno kulturo preteklih obdobij. Razstava predstavlja izbor najdb z desetih lokacij na Tomšičevi ulici, kjer so raziskave potekale med letoma 1989 in 2009, vodili pa so jih arheologi Milan Sagadin, Draško Josipovič in Rafko Urankar.
Kratki povzetki izsledkov terenskih raziskav predstavljajo osnovno informacijo o izvornem kontekstu predmetov.
Izbor eksponatov je bil večinoma pogojen z njihovo ohranjenostjo. V razstavo pa so vključili najdbe iz vseh obdobij, od prazgodovine do sedanjosti.
Zaradi velikega števila najdb in njihove raznovrstnosti so eksponati na razstavi opredeljeni in predstavljeni različno podrobno. V prvem prostoru so izpostavljeni izbrani predmeti, v preostalih so najdbe predstavljene po lokacijah izkopavanj.
Arheološka zbirka v Gorenjskem muzeju je bila v zadnjem desetletju in pol obogatena z gradivom številnih izkopavanj kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Zbirka obsega artefakte iz mlajše kamene in zgodnje bakrene, starejše železne in rimske dobe. Velikega pomena je gradivo iz časa preseljevanja ljudstev in naselitve
Slovanov. Bogato je tudi arheološko gradivo mlajših obdobij, navajajo v Gorenjskem muzeju.
Strnjen prikaz arheoloških obdobij na Gorenjskem in številne dragocene najdbe, ki jih hrani muzej, so obiskovalcem na ogled na stalni arheološki razstavi Železna nit v Mestni hiši v Kranju. Prikazan je tehnološki razvoj skozi čas, ki ga nazorno ilustrira izbrano arheološko gradivo.
***
Povzeto po STA