Agencija za varnost prometa in policija so včeraj začeli vseslovensko preventivno akcijo “Hitrost”, v okviru katere bodo vse do konca tedna izvajali poostren nadzor hitrosti. V sredo sledi obsežen evropski maraton meritev, četrtek pa bo v znamenju strokovne razprave o prometni varnosti.
Poostren nadzor do nedelje
V sklopu nacionalne preventivne akcije »Hitrost« bodo policisti po vsej državi do nedelje izvajali nadzore, usmerjene zlasti na voznike, ki prekoračujejo dovoljeno hitrost. Podatki kažejo, da je najpogostejši prekršek vožnja s hitrostjo med 10 in 20 kilometrov na uro nad dovoljeno omejitvijo. Takšna kršitev voznika stane 120 evrov in tri kazenske točke.
Največ prekoračitev hitrosti se še vedno zgodi v naseljih, kjer je tudi največ nesreč s hudimi posledicami. Zaradi tega bodo ravno ta območja deležna največjega števila nadzornih točk, ob tem pa bo javnost lahko preverila lokacije meritev tudi na spletnih straneh policije.
Evropski maraton meritev hitrosti
Sredin dan bo v znamenju mednarodne akcije Speed, ki se hkrati izvaja v najmanj 20 državah članicah Evropske unije. V Sloveniji se bo akcija izvajala usklajeno s preventivnim nadzorom hitrosti, ki že poteka.
Policija bo pri tem uporabila vso razpoložljivo tehnično opremo za merjenje hitrosti, lokacije pa bodo izbrane glede na pretekle kršitve in prometno problematiko. Javnost bo o teh točkah pravočasno obveščena, kar pomeni, da bodo vozniki lahko sami preverili, ali se bodo odločili spoštovati omejitve ali tvegali kazen.
Strokovna razprava: Prometna nesreča ni nesreča
V četrtek bo akcijo spremljala še strokovna okrogla miza z naslovom »Prometna nesreča ni nesreča«, na kateri bodo slovenski strokovnjaki s področja prometne varnosti razpravljali o vzrokih in posledicah prometnih nesreč. Namen razprave je ozaveščanje javnosti, da so prometne nesreče pogosto posledica predvidljivega in preprečljivega vedenja, kot je prekoračitev hitrosti.
Cilj: zmanjšanje žrtev na cestah
Akcija »Hitrost« je del dolgoročnih prizadevanj slovenskih oblasti za izboljšanje prometne varnosti in zmanjšanje števila smrtnih žrtev ter hudo poškodovanih na cestah. S preventivnimi ukrepi, tehničnim nadzorom in ozaveščanjem javnosti želijo doseči večjo prometno kulturo in odgovorno udeležbo vseh voznikov.
Več informacij o lokacijah nadzornih točk je na voljo na spletni strani policije. Voznike pa pozivajo k strpni in odgovorni vožnji – življenje je vredno več kot prihranek nekaj minut.