Nekdanji direktor Slovenske tiskovne agencije in vsestransko iznajdljivi Bojan Veselinovič je že skoraj dve leti direktor občinske uprave Mestne občine Kranj.
Čeprav je pred tem vso kariero delal v medijih – začel je na Radiu Slovenija, nadaljeval pri Dnevniku in nazadnje končal na STA – je kranjski župan Matjaž Rakovec ocenil, da ima potrebne kvalifikacije za vodenje uprave ene največjih slovenskih občin. Češ, če je bil že enkrat direktor, je lahko še drugič.
Veselinovič je v svojih več kot 12 letih na čelu STA nase opozoril dvakrat – prvič leta 2009, ko se je po prihodu na agencijo lotil Boruta Meška, tedanjega odgovornega urednika STA.
Slednji je bil pol leta tarča Veselinovičevega šikaniranja, nazadnje pa je dobil odpoved. Skoraj sočasno je Meško izvedel, da ima raka, za katerim je umrl še pred mediacijskim postopkom na delovnem in socialnem sodišču, na katerem je tožil bivšega delodajalca.
STA je na predlog tedanjega predsednika vlade Boruta Pahorja sklenila poravnavo z Meškovo družino, Veselinović pa je trdil, da je nanjo pristal iz pietetnih, ne krivdnih razlogov.
Ko se je desetletje kasneje Janševa tretja vlada v splošni vojni z mediji lotila tudi Veselinoviča, je spretno izkoristil Janševe napade nanj in v javnosti nastopal kot borec za svobodo medijev. Pa čeprav nima težav z utišanjem novinarjev, ki mu niso pogodu: trenutno ima zanj veliko pripomb kranjski novinar Miran Šubic, urednik portala Trma, ki je trn v peti kranjskega župana Matjaža Rakovca in posledično tudi županovega izbranca Veselinoviča.
Šubic je namreč na svojem portalu pogosto kritičen do župana in drugih ljudi na občini, kar mu Rakovec vrača z blokiranjem njegovega poročanju o delu kranjske mestne občine.
Septembra lani so mu denimo fizično preprečili poročanje z gurmanskega dogodka Dolga miza na dvorišču gradu Khislstein – Šubic je trdil, da je bil zaradi dogodka, organiziranega na javni površini, nezakonito onemogočen vstop obiskovalcev v Gorenjski muzej.
Vse skupaj je prijavil policiji, zaradi česar se razumljivo ni prikupil občinskemu vodstvu (župan Rakovec in sodelavci so bili med tistimi, ki so se mastili na Dolgi mizi) – temu Šubic zdaj očita, da mu preprečuje poročanje o delu kranjske občine.
Odzval se je s protesti: na novinarsko konferenco o dosežkih mestne občine je prišel z nagobčnikom, nato je z nagobčnikom in transparentom »Župan Kranja onemogoča novinarsko poročanje« kvaril sliko ob obisku poljskega predsednika Dude v Kranju. Ob tem je pomenljivo kritiko namenil »bivšemu borcu za pravice ipd. novinarjev in novinarstva«, danes pa direktorju občinske uprave Bojanu Veselinoviču, ki Šubicu na njegova vprašanja menda odgovarja le »brez komentarja«.
Jasno, da Veselinovič ne bo proti županu, potem ko je čisto brez izkušenj z delom v občinski upravi postal direktor z lepo in stabilno plačo, za katere ohranitev se ne sme zameriti šefu. Od kranjske občine smo pridobili podatke o njegovih mesečnih plačah v letu 2023: najnižja je bila v marcu (2545,49 evra neto), najvišja v januarju (3099,34 evra neto), povprečno pa je lani na mesec zaslužil 2786,07 evra neto.
Za dobro plačo je pač pripravljen narediti vse, naj gre za kadrovsko preureditev uredništva ali vojno z Janezom Janšo. Ko ga je slednji, sklicujoč se na letno poročilo o poslovanju STA, pred leti obtožil, da ima 8500 evrov bruto mesečne plače, je Veselinovič ogorčeno odgovarjal, da prejme manj kot tri tisočake in pol neto mesečno.
***
Povzeto po Reporter.si. Originalni članek lahko preberete tukaj.