V festivalni dvorani na Brdu smo bili včeraj priča prvega koncerta, našega, kranjskega, Simfoničnega orkestra Mestne občine Kranj.
Kranj ima končno svoj simfonični orkester in teh v takšni sestavi v Sloveniji ni prav veliko. Zato smo lahko upravičeno ponosni in jim čestitamo ob tem prelomnem dogodku.
Ob uvodu smo slišali Poletno uverturo Leona Firšta, ki je bil prav tako med gosti koncerta.
Poletna uvertura je skladba iz samega začetka skladateljevega ustvarjanja. Nastala je v prvem letniku srednje šole, ko je Firšt šele odkrival svet klasične glasbe, orkestracije in harmonije. Nedvomno se sliši vpliv romantične in filmske glasbe, pa tudi energičnosti, ki izhaja iz njegovega udejstvovanja v jazz in rock zasedbah v tistem času.
Simfonični orkester Mestne občine Kranj trenutno deluje projektno, v nekaj vajah, za dotični koncert so imeli 4 skupne vaje in naštudirati tako zahteven program zagotovo ni mačji kašelj.
Orkester je bil ustanovljen lani na pobudo dirigenta Tomaža Kukoviča in je prvič nastopil decembra na Slavnostni akademiji Mestne občine Kranj v sklopu občinskega praznika. Dolgoletna želja, da bi Kranj imel svoj simfonični orkester, je torej končno dozorela.
Tako mladi, tako simfonični pa je bil slogan premiernega večera. Dogodek je bil tako slavnosten kot lokacija koncerta, verjamemo, da je med najbolj ponosnimi tudi župan Mestne občine Kranj, Matjaž Rakovec.
Druga skladba na koncertu je bila Simfonija št. 104, znana kot “Londonska”, klasična simfonija, ki jo je Joseph Haydn ustvaril med svojim bivanjem v Londonu. Izraža Haydnovo mojstrstvo v komponiranju simfonij in sledi klasičnemu štiri stavčnemu formatu, ki z vsakim stavkom prinaša edinstveno glasbeno doživetje. Prav zaradi tega “Londonska” simfonija ostaja eno najbolj priljubljenih del klasične glasbene dediščine, ki navdihuje poslušalce po vsem svetu.
Na kratko predstavimo nastopajoče. V Simfoničnem orkestru Kranj sodeluje okoli 60 glasbenikov, sedanjih in nekdanjih učencev in učiteljev Glasbene šole Kranj. Orkester tako sestavljajo mladi glasbeniki, ki prihajajo pretežno iz Kranja, a so z veseljem medse sprejeli tudi tiste iz nekoliko oddaljenih krajev, med »vozači« so tudi takšni iz Zagorja ob Savi ali Komna na Krasu.
Poseben je tudi njihov logotip in akronim – slednji zveni zabavno, recimo: »Gremo na SOK.« V logotipu pa se pri črkah S in K skriva podoba zastavice, ki se pojavi pri osminkah ter v črki O zgornji del ubiralke godalnega inštrumenta, recimo violine ali viole.
Naslednja skladba na koncertu je bila Kralj Matjaž – avtorja Slavka Avsenika mlajšega.
Pred zaključkom koncerta so izpostavili nekaj ključnih protagonistov v orkestru. Med njimi so štiri izkušene glasbenice, ki so vodile sekcijske vaje in sestavljajo tudi umetniški odbor orkestra: Manca Kukovič, Maja Zupin, Tina Blaznik in koncertna mojstrica Urška Kordež.
Poseben aplavz pa si je zaslužil tudi idejni vodja in dirigent Simfoničnega orkestra Mestne občine Kranj ter oče tega slavnostnega večera, Tomaž Kukovič.
Za zaključek včerajšnjga slavnostnega prvega koncerta Simfoničnega orkestra MOK je sledila Bizetova skladba Farndole iz Suite št. 2 Arležanka.
Simfoničnemu orkestru Mestne občine Kranj želimo še mnogo uspešnih koncertov, sami pa bomo ponosno trdili, da smo jih slišali ob njihovem prvem nastopu.